Home

PIPING RESULTS 2016

 

1 Solo Medley

William Rowe
Stuart Easton
Brendon Eade
Liam Kernaghan

2/4 March – Neil McPhee Memorial

183  Greg Wilson
190  William Rowe
188  Liam Kernaghan
179  Brendon Eade

2    Strathspey & Reel  -  Charles Stuart Challenge Shield
      190  William Rowe
      185  Angus MacCol                                                                                                                                                                   
      188  Liam Kernaghan
      179   Brendon Eade

3   Piobaireachd – Lewis Turrell memorial
     183  Greg Wilson
     179  Brendon Eade
     185  Angus MacColl
     200  Stuart Easton

4   Hornpipe & Jig – Invercarghill Licensing Trust Tray
     188  Liam Kernaghan
     183  Greg Wilson
     185  Angus MacColl
     179  Brendon Eade

MSR – Finlayson Trophy
    188  Liam Kernaghan
    183  Greg Wilson
    190  William Rowe
    189  Marion Horsburgh

6   B 2/4 march – W I McGregor cup
    155  James Wansink
    172  Louis Newman
    145  Anna Smart
    163  Tim Dudley

7   U21  march
    172  Louis Newman
    145  Anna Smart
    163  Tim Dudley
    156  Lewis MacDonald

B MSR
    172  Louis Newman
    152  John Wansink
    155  James Wansink
    149  Hamish Reade

9   B  Piobaireachd
    156  Lewis MacDonald
    155 James Wansink
    145  Anna Smart
    170  Louis Davis

10  U21 Piobaireachd
    156  Lewis MacDonald
    145  Anna Smart
    170  Louis Davis

11  B  MSR
    163  Tim Dudley
    151  Kurt Thompson
    144  Chabb Chia
    145  Anna Smart

12  B  Hornpipe & Jig
    145  Anna Smart
    172  Louis Newman
    152  John Wansink
    155  James Wansink

13  U21 Hornpipe & Jig  NZ Championship
    145  Anna Smart
    172  Louis Newman
    152  John Wansink
    151  Kurt Thompson

15  Practice Chanter
     96  Jack Flatter
    129  Zachary Pullen

16  Novice march
     93  Monica Bennett
  115  Catherine Bowen
  136  Grace Moscrip
  111  Seumas Eade

17  Novice Slow air
     093  Monica Bennett
    136  Grace Moscrip
    115  Catherine Bowen
    111  Seumas Eade

18  D march – Iris McCleod cup
    094  Thomas Bennett
    119  Ashney Were
    100  Daniel Chia
    112  Eden Bowen

19  C march – Rev McFarlane cup
    149  Hamish Reade
    105  Martin McPhee
    119  Ashney Were
    139  Anita Bentley

20  D Piobaireachd
    124  Mathew McNaughtan
    119  Ashney Were
    112 Eden Bowen

21  C  Piobaireachd
    134  Campbell Wilson
    170  Louis Davis
    149  Hamish Reade
    105  Martin McPhee

22  D Strathspey & Reel
    119  Ashney Were
     094  Thomas Bennett
    109  Cameron Deane
    112  Eden Bowen

23  C Strathspey & Reel
    149  Hamish Reade
    105  Martin McPhee
    134  Campbell Wilson
    124  Mathew McNaughtan

24  C  Hornpipie & Jig
    149  Hamish Reade
    170  Louis Davis
    105  Martin McPhee
    100  Daniel Chia